Ana sayfa Neler Oluyor Türkiye dünyaya yardım elini uzatıyor

  Türkiye dünyaya yardım elini uzatıyor

  208
  0

  Daha önceleri korona virüs sebebiyle Avrupa ülkelerine başta İtalya tıbbi yardım göndermişti Türkiye bu dönemde yine Çin içinde yardım paketi hazırlatıp gönderilmişti. Şimdi sıra ABD (Amerik Birleşik Devletleri) için bir tıbbi yardım paketi hazırladı, işte Türkiye’nin insanlığını ve gücünü ortaya koyduğu bu durum ülke insanları için gerçekten gurur kaynağı, isterdik ki hiç bir ülkenin böyle bir yardıma ihtiyacı olmasaydı ama ne yazık ki korona virüs sonrası her ülke bu sağlık probleminin üstesinden gelemiyor.

  Türkiye koronavirüs salgını nedeniyle ABD’nin yardım talebini geri çevirmedi. Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen ABD için Türkiye’nin gönderdiği tıbbi yardım uçağı ülkeye ulaştı.

  Dünyanın dört bir yanına tıbbi malzeme taşıyan askeri nakliye uçağı, Ankara’dan bu kez NATO’nun “süper gücü” için havalandı. Maske, siperlik, tulum ve dezenfektandan oluşan yardım kolileri Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderildi. Türkiye’nin, koronavirüs ile mücadelede destek verdiği ülke sayısı 55’e yükseldi.

  Türkiye, daha önce de İngiltere, İspanya ve İtalya’nın da aralarında olduğu 54 ülkeye tıbbi malzeme gönderdi.

  ABD İsteği Üzerine Göndermiş Tıbbi Yardım

  Washington yönetimi tıbbi malzeme sıkıntısı çekince Türkiye’den destek istedi. Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı atölyelerde üretilen tıbbi malzemeler hazırlandı. Yardım kolilerinin içinde 500 bin ameliyat maskesi, 4 bin koruyucu giysi, 2 bin litre dezenfektan, bin 500 koruyucu gözlük, 500 adet şeffaf yüz maskesi ve 400 n95 maske yer aldı.

  Malzemeler, “Türkiye’den ABD halkına sevgilerle” notuyla gönderildi. Kolilerin üzerinde Türk bayrağı ve Cumhurbaşkanlığı forsunun yanı sıra Mevlana’nın, “Ümitsizliğin ardında nice ümitler var, karanlığın ardında nice güneşler var” ifadeleri yer aldı.

  ABD’ye tıbbi malzeme taşıyan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçak Washington yakınlarındaki Andrews Hava Üssü’ne ulaştı.

  PAYLAŞ

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here