Ana sayfa Ekonomi Ekonomiye Can Verin

Ekonomiye Can Verin

136
0

Ekonomiye can vermek ilginç bir terim, herkesin son yıllarda kullandığı bir terim, heleki bu pandemi sürecinde ekonomi her gün konuştuğumuz mevzu olmaktadır. Peki ekonomi nasıl hareketlendirilebilir, buna engel nedir işin aslı bize göre matematiksel olgularda değildir.

Günümüz Türkiye’sine bir bakalım şimdi dolar 7 tl üstünde euro hiç söylemiyorum bile 2010 da 80 tl olan gram altın 400 tl üzerinde 10 yılda neler olmuş neler. Çok iyi hatırlıyorum 100 dolar 304 tl falandı yakşalık 4 sene önce sadece 4 senede neredeyse iki katına çıkmış.

Ekonomi kimleri ilgilendir en çok basit bir bakış açısıyla bakalım önce toplumları, toplumların etkilenmesiyle devletleri, toplumlar ekonomik anlamda refaha kavuştuğunda ister istemez devletler de refah içinde olacaklardır.

Türkiye de bu refah neden yok şimdi öyle matematiksel analizler yapmaya hiç gerek yok, ülkenin %60 oranında toplum abartmıyorum belkide aşağıda bir oran söylüyorum tam olarak %60’ı üç karanlığın pençesinde kumar, zina ve içki.

Toplumun parası bildiğiniz bu İslam düşmanı kişi ve kurumlara akmaktadır, ekonomi para sistemi üzerinde çalışan bir mekanizmadır. Her hangi bir sistemin işlemesi için temel ihtiyaçları karşılanmalıdır. Ekonominin temel ihtiyacı paradır. Bu para bu tür kişi ve kurumların elinde olduğu sürece toplumlar ekonomik olarak nasıl refaha kavuşabilir?

Vermiş olduğumuz %60lık verinin yüzdesine bakacak olursak %70 oranında kumar yer alır. İddaa, at yarışı, milli piyango, sayısal loto gibi bir çok şans oyunları ve sözde yasadışı bahis firmaları, gerçi hepsi bize göre yasadışıdır ama anlayana.

Birde anlamış değiliz yani Türkiye Cumhuriyeti anasayasında kumar denilen illet yasak bildiğimiz kadarıyla, hangi hukuk profesörüne sorsanız, aklı başında tabi olması şartıyla, bazı diplomalı eşekler var onları saymıyoruz, sorsanız size der ki iddda, piyango gibi şans oyunları kumardır der. Bu nasıl ahmaklıktır bir türlü anlamış değiliz veya nasıl bir güc var ki bu adilerin arkasında hala yasadışı hizmet verebiliyorlar.

Ekonomiyi düzeltmek istiyorsak eğer öncelikle toplumu kendine getirmemiz gereklidir, işin özü kısa ve net ortadadır aslında kumarı (iddaa, milli piyango, sayısal logo vb.) yasaklayacaksın, zina suç olarak yasaların içinde yer alması lazım bu durum en azından caydırıcı olabilir, gaflete düşmüş kişi bir şekilde yine yapar ama en azından ulu orta yapılan bir şey olmaktan çıkar ve belki doğruları daha fazla ortada yer alır.

Bir diğer unsur içki, günümüz de esrar, kokain ve eroin yasak ülkemizde neden? Sebep insanlara zarar vermesi, insanların kendlerini kaybetmesi değil mi? Devlet diyor ki bu topluma zararlı ve tüketilmesi yasaktır. Peki içki şöyle belirteyim internette televizyonda olsun bir çok örneğini gördüm bu tür şeyleri kullananların kendilerine zararları var yasak olmalı haramdır kesinlikle ama içki bunlardan daha kötü hem kendine zararı var kişinin hemde etrafındakilere zararı var.

Ekonomiye kısaca can vermeyi hayal eden düşünen adamlara sesleniyorum, matematik gerektirmeyen bir çözüm var ortada bunu herkes gibi biliyorsunuz, biraz olsun vicdan sahibiyseniz bu üç kötü unsuru ortadan kaldırın fazla değil bir sene için de ekonomi diye bir problemin olmadığını göreceksiniz.

Not: işin aslı bazı isimleri ortaya koyup daha ağır sözlerle bir makale yazmayı düşünüyordum ama bu ülkede doğruyu ne olursa olsun savunanlar devlet eliyle hala susturulmaktadır. Bugünlerde elbet bitecek bir gün zalimler hem bu dünyada hemde ahirette görecekler gününü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here