Ana sayfa Bil Bakalım Eski sohbet siteleri

Eski sohbet siteleri

278
0

Nerede o eski sohbet siteleri, yıl 1996 henüz İnternet ile yeni tanışıyor Türkiye ve ülkede web sitesi diyebileceğimiz nadir siteler var, hotmail, microsoft, altavista ve bir kaç web sitesi daha, Türkiye’de de popüler bilindik siteler superonline ve zurna.net bilgisayarların henüz bu kadar gelişmediği ve oyun oynamak için kullandığımız zamanlar.

Yıl 2002 gösterdiğinde sohbet siteleri

Yıllar 2002 gösteriyordu, sohbet içerikli siteler teknolojinin ve bilişimin ilerlemesiyle sohbet sitelerinin özellikleri de değişmeye başlıyor. Sesli ve görüntülü sohbet siteleri rövanşta o dönemler, herkes özellikle sesli sohbet siteleriyle ilgileniyor tabi bu dönemde yine yazılı chat siteleri kadar popüler değiller inanması güç belki ama şuanda facebook, twitter gibi sosyal medya sitelerine giren kullanıcı sayısı kadar eskiden sohbet sitelerine giren oluyordu.

Tabi bir süre sonra görüntülü sohbet siteleri amaçlarının dışını çıkmaya başladı, birde sohbet sitelerinin vazgeçilmezleri mIrc scriptler, yani masaüstü bilgisayarınız da en baş köşede yer alırdı, sohbete bağlanmak için bu programı kullanırdık. Günümüz de hala yazılı sohbet siteleri mevcut ama insanlar artık o kadar da çok takılmıyor, sitelerin çoğunda insanları bağlamak ve aynı popülerliği yakalamak adına bot userler (kullanıcılar) yayınlıyor sohbet odalarında.

Ve yıllar 2007 gösterdiğinde…

2007 ve sonrası sosyal medya siteleri daha popüler oldu, artık insanlar yeni gelişen teknoloji ile telefonlarda bilgisayarda yapabileceğiniz her şeyin olmasından kaynaklı ve biraz da kişiye özel alanlar sağlamasından dolayı sosyal medya siteleri daha popüler olmaya başladı, ilk başta bu siteler arkadaşlık sitesi gibi görüldü ve bu amaçla kullanılmaya başladı, işin aslı ilk sosyal medya sitesi eskilerden şuanda adını bile duysanız oda ne dersini icq vardı, masaüstü programı olan bu web sitesi bir sosyal ağdı aslında, şimdi ki sosyal ağlar gibi.

Her neyse geri 2007 gelelim bu yıllardan sonra sosyal ağlar yazılımsal olarak o kadar gelişmeye başladı ki, bu web siteleri üzerinden chat edebilir hale geldi insanlar ve kendi istediği kişilerle. Bu özellikleriyle ön plana çıkan sosyal ağlar günümüz de chat sitelerinin yerini almıştır.

İleride ne olur bilmiyoruz ama 2004 de tüm İnternet dünyasını tekelleştirmeyi hedeflediğim bir projem vardı bunu artık birileri gerçekleştirebilir o zaman sosyal ağlar kalmaya bilir sanırım. Dijital dünya’da yapılmayacak hiç bir şey yok.

Yeni nesil İnternet dünyası

Evet henüz böyle bir şey gündem de yokken ben dile getirmek istedim dediğim gibi 2004 yılında düşündüğüm bu projeyi biraz açayım, microsoft eposta göndermiştim uzun süreliğine yeni projelere bütçe ayıramayacaklarını belirtmişlerdi.

Proje yine mobil telefon, bilgisayar veya tabletlerden kullanılacak ama İnternet kavramı değişecek, ücretsiz İnternet herkesin bir karakteri olacak kendisine ait 3 boyutlu bir dünya düşünün İnternet aleminde aradığınız her şeyi bulabileceğiniz mağazalar, sosyal ağlar, caddeler, sokaklar, yeni isimlerle semtler, size özel izlenmediğiniz bir sanal dünya, ne Google ne Microsofta ne Youtube ne Facebook nede Twitter olmadığı bir dünya çünkü hepsi bu yazılımın içinde.

Tüm dünyada popüler hale geldiğinde telefon, bilgisayar veya tabletler de hiç bir yazılım olmayacak ihtiyaç olmayacak böyle bir şeye aradığınız tüm her şey 3 boyutlu haliyle telefonunuz da, bilgisayarında olacak, bir işletim sistemi bu işletim sistemine sadece o programı yükleyebilirsiniz ki zaten bir süre sonra insanlar bu projeye alıştığından web sitesi kavramı da ortadan kaybolacak.

Düşünsenize haberleri merak ediyorsunuz, karakterinizle bir kafeteryaya giriyorsunuz orada bulunan ekran görüntüsünü veya gazeteyi okumak istiyorsanız 3 boyutlu şeklinde tüm olanlar tabi tıklıyorsunuz okuyorsunuz veya elbise alacaksınız yine günümüz dünyasında nasıl mağazalara giriyorsanız 3 boyutlu karakterinizle 3 boyutlu mağazaya giriyorsunuz karakterinizin beden ölçüleri vs olduğu gibi sizi yansıtacak şekilde hazırlıyorsunuz tabi, bu size kalmış kesinlikle ama mağazadan bir şeyleri denerken sonra satın alırken bedeniniz S beden siz XL yapmışsınız size XL beden elbise gelirse sorun yaşarsınız 🙂 daha bir çok ayrıntı var hayal gücünüzü kullanın biraz da.

Daha bir çok örnekler verebilirim. işte sanal dünyanın tekelleşmesi böyle bir şey yeni neslin İnternet dünyası biz yetişebilir miyiz bilmiyorum ama yakındır. Bunun öncülüğünü artık hangi firma yapar bilmiyorum ama bu kesinlikle olacak.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here