Ana sayfa Bil Bakalım Dijital baskı nedir?

Dijital baskı nedir?

185
0

Çeşitli materyaller üstüne yapılan baskıların bir tekniğidir dijital baskı, genelde küçük görsel veya metin yazıları daha çok tercih edilir. Bunun sebeplerinden birisi maliyetidir kesinlikle, ofset baskı da işin hızı açısından dijital baskı kadar hızlı bir baskı olmasa da dijital baskıdan daha uygun fiyata geldiğinden dijital baskı şuanda daha az tercih edilmektedir.

Dijital baskının diğer baskı türlerinden farklı özellikleri

Bir baskı türü olan ofset baskı ile dijital baskı arasındaki en bilindik fark kalıpların sürekli değiştirilmesi gerekmektedir. Ofset baskı türlerinde ise makinelerinde baskı kalıplarının devamlı değişmesi gereklidir. Ve bu çalışmaların belirli bir bölümü elle yapılır. Bu sebepten basılacak işin bitirilme süreci oldukça uzamış olur. Aynı zamanda dijital baskı seri baskılar için en uygun tercihtir.

Ofset baskıların dijital baskılara göre iyi bir özelliği maliyet açısından daha az maliyetlidir. Ancak çevre ve doğa açısından olaya bakacak olursak ofset baskılarda kimyasallar maddeler çok kullanılır, bu yüzden kimyasal atıklar oluşur. Dijital baskıda bu durumdan uzak kalırsınız. İşin özüne gelecek olursak dijital baskı basılacak işin az olduğu veya acil yetişmesi gereken işlerin durumunda tercih edilen bir baskı tekniğidir. İşin kaliteli olması için zamanınız var ise ofset baskı tercih edilmelidir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here