Ana sayfa Bil Bakalım Asansör nedir ve asansör ne işe yarar

Asansör nedir ve asansör ne işe yarar

358
1

Asansör, yatay ve dikey istikamet de elektrikle çalışan yük veya insan taşımada kullanılan bir araçtır. Gelişen teknoloji ile beraber yüksek yapıların veya daha derin yapıların yapılması, insanların işlerini kolaylaştırmak amaçlı ihtiyaçtan sebep kullanılmaktadır.

Asansörün Tarihi

1900’lü yıllarda bazı maden ocakları ve fabrikalarda, kömür ve gerekli diğer maddelerin taşınabilmesi için yük asansörleri kullanılmaktaydı. İnsanların can güvenliğini tehlikeye atmayan ilk asansörler 1900’lü yılların ortalarında yapıldı. Bu döneme kadar kentlerdeki yapılar insanların merdiven yardımı ile yukarı çıkabileceği yükseklikte, en çok beş altı katlı yapılıyordu.

Bu yıllarda asansörler buhar gücü ile çalışıyordu. Bu asansörlerde buhar makinesi bir tamburu döndürüyor, asansör kabinini çeken halat da tıpkı makaralı balık oltaların da olduğu gibi bu tamburun üzerine sarılıyordu. İlk asansör Elisha Graves Otis tarafından icat edilmiştir.

Asansör çeşitleri

Elektrikli Asansörler;

Tahrik motorunun kumanda panosundan aldığı komut vasıtasıyla harekete geçip, kabini istenilen yönde hareket ettirmesi yoluyla çalışırlar. Kabin, karşı ağırlıkla müşterek çalışır. Kabin ve karşı ağırlık çelik halatın tahrik kasnağı ile sürtünmesinden kaynaklanan bir hareket vasıtasıyla aşağı yukarı hareket eder. Kabin ve karşı ağırlık birbirleri ile yaklaşık eşit ağırlıktadır.

Hidrolik Asansörler;

Kaldırma işi, hidrolik sıvısını, kabini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen bir kaldırıcı sevk eden ve elektrikle tahrik edilen bir pompa vasıtasıyla gerçekleşen asansörler. Bu asansörlerde aşağı yön hareketi kabinin kendi ağırlığı ile gerçekleşmektedir. Hidrolik asansörlerde makine dairesi genel olarak, ilk duvar seviyesinde bulunur. Burada bir yağ kazanı ve bunun üzerinde hidrolik düzeneği, kumanda panosu ve hidrolik sıvısının içinden geçtiği hortumlar bulunmaktadır. Asansör kuyusu içinde; kabin, varsa karşı ağırlık, silindir piston sistemi, askı tertibatı ve tamponlar bulunmaktadır.

Yük Asansörü;

Fabrika, depo ya da otoparklarda kullanılmak üzere tesis edilen asansörler. Bu asansörler ağır ortam şartlarında başarıyla çalışır. Yalnızca yük taşımak amacıyla yapılan yük asansörlerinin kabin veya platform boyutları ve motor güçleri, taşınması gereken en büyük yük miktarına göre belirlenir. Tesis edildiği binanın en zor şartlarına göre tasarlanan yük asansörleri, 500 Kg’dan 10.000 Kg’a kadar çeşitli kapasitededir. Tahrik düzeni ise makineli veya hidroliktir.

Sedye Asansörü;

Hastaların konforlu ve sağlıklı bir şekilde taşınmalarını sağlayan asansörler. Bu asansörler 1600 Kg, 2000 Kg ve 2500 Kg’a kadar taşıma kapasitesine sahiptirler. Bu asansörlerin diğer asansörlerden ayrıcalıklı özelliği konfor ve güvenliktir. Sedyenin asansöre giriş-çıkışında sarsıntı olmaması için kabin katlara göre hassas ayarlanabilmektedir. Elektrik kesilmelerine karşı önlem, ayarlanmış ışık akısı, atnibakteriyal tedbirler, paslanmaz aksam gibi ekstra donanımlar ilave edilmiş asansörler.

Araç Asansörü;

Binaların üstünün ve bodrum katlarının otopark olarak kullanımına olanak sağlandığı durumlarda kullanılan asansörler. Araç asansörlerinin kapasiteleri 3000 Kg olabilmektedir

Panoramik Asansör;

Bu asansörler açık havada, alışveriş merkezlerinde, tren istasyonlarında… kullanılmaktadır. Bina mimarisine uygun olarak tahrik düzeni elektrik ve hidrolik yapılabilmektedir.

Engelli Asansörü;

Yaşlı, engelli ve tekerlekli sandalye kullanıcıları için tasarlanmış asansörler. Bu asansörlerin bir diğer ismi de merdiven asansörleri. Bu asansörler, daha geniş bir giriş kapısı, standart otomatik kapı, butoniyerlerin daha aşağı seviyede yatay pozisyonda bulunması ve buton düğmelerinin kabartmalı olması gibi özelliklerle diğer asansörlerden farklılık arz eder.

Monşarj Asansör;

Bu asansörler genelde otel, restaurant ve villalarda mutfaktan yemek yenilen kata, tabak, bardak, tepsi taşınmasında kullanılır. Sadece yük taşıma amaçlı olarak, insanların giremeyeceği boyutlarda tasarlanırlar. Küçük tip yük asansörleri olarak düşünebileceğimiz servis asansörleri 50 Kg’dan 250 Kg’a kadar değişik taşıma kapasitelerine sahiptir.

Yamaç (yatay) Asansörü;

Yatay asansörler, gelişmiş ülkelerde havaalanlarında, hastane ve üniversite komplekslerinde sıkça kullanım imkanı bulan insan taşıma sistemleridir.

Makine Dairesi olmayan Asansörler;

Makine dairesi olmayan asansörler özellikle yolcu terminalleri, çok katlı mağazalar, alışveriş merkezleri ile eğitim, kültür ve sağlık kuruluşları gibi yerlerde kullanılmaktadırlar. Özellikle daha yoğun yolcu trafiği olan ve daha yüksek ticari binalarda tasarımcılar, inşaatçılar ve bina sahipleri için önemli avantajlar sağlarlar. Bu asansörlerde tahrik makinesi asansör kabininin üstünde ya da kuyu içinde bulunmaktadır.

Kullanım Alanları

Modern binaların vazgeçilmezlerinden olan asansörler günümüzde pek çok amaç için kullanılmaktadır. Asansörlerin kullanım alanlarından ilki yük naklidir. Tarihi süreçte asansörlerin kullanımlarının temel amacı yük nakli olmuştur.

Tarihi süreç içerisinde asansör sistemlerinin gelişmesi ile asansör kullanım alanları da çeşitlenmiştir. Asansörler günümüzde evden eve nakliye firmaları tarafından nakliye sektöründe, temizlik firmaları tarafından dış cephe temizliğinde, maden işletmeleri tarafından maden çıkarma işleminde kullanılmaktadır.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here